Jaký byl Dobroběh 2019?

Dobroběh 19 - výtěžekTřetí ročník Dobroběhu se konal v sobotu 21. září 2019 a startem i cílem všech závodů byl i v tomto roce areál kempu TJ Spartak Soběslav u řeky Lužnice. Ve spolupráci s „Rozběháme Česko“ a za pomoci vojáků ze 42. mechanizovaného praporu "Svatováclavského" se nám podařilo uspořádat závod, kterého se zúčastnilo 476 dospělých a dětí a jehož výtěžek pro naše dobrovolnické centrum byl 140 tisíc.

A z čeho mohli ti, kdo chtěli Dobroběh podpořit, vybírat? Stejně jako loni byly připravené dva dětské závody - klasika a army, klasický běžecký závod pro dospělé o délce 6,7 km, army trasa se 14 překážkami o délce 6,5 km a konečně pěší trasa o délce necelých 10 km.

Na pěší trasu, která i letos vedla do Dráchova, se vydalo celkem 128 chodců. Letos jsme chodce provedli přírodní rezervací Dráchovské tůně a razítko a občerstvení našli v dráchovské Hospůdce u Jezu, jejíž majitelce děkujeme za vstřícnost a mimořádnou otevírací dobu.

Dětské závody odstartovaly v 10:00 klasickým běžeckým závodem. Děti startovaly po skupinách dle věku, přičemž nejmladší děti ve věku 0- 6 let oběhly v areálu kempu jedno kolečko o přibližné délce 250 m, stejnou trasu absolvovaly i děti ve věku 7 - 9 let a dvě kolečka musely uběhnout děti v kategorii 10 - 12 let a 13 - 15 let. Dětskou klasiku si zaběhlo celkem 49 dětí a tři nejrychlejší holky a kluci z každé věkové kategorii si pak při slavnostním vyhlášení stouply na bednu a dostaly originální medaile Dobroběhu a drobné ceny od našich sponzorů. Výsledky dětské klasiky najdete zdIMG_5734e.

Dětská army startovala letos podruhé a doznala dvou malých změn. Na rozdíl od loňska startovaly děti před areálem kempu a běžely v druhém směru proti směru hodinových ručiček. Na trase je opět čekalo překonání pěti překážek, místo hodu granátem na ně však hned po startu čekalo prolezení hasičkou pěnou, kterou pro nás ochotně připravili dobrovolní hasiči z Plané nad Lužnicí. Cíl závodu byl stejně jako loni v areálu kempu. Děti startovaly po čtveřicích v intervalu půl minuty a celkem jich cílem proběhlo 55. Nejrychlejší holky a kluci byli vyhlášeni a odměněni při vyhlášení vítězů. Výsledky všech je možné najít zde.

V 13:00 odstartoval klasický běžecký závod na 6,7 km, které nejrychlejší běžec zdolal za necelých 27 minut. Běžci byli hodnoceni jako jednotlivci nebo jako členové čtyřčlenného  týmu, podle toho kterou z možností si vybrali při registraci. Celkem se na klasickou trasu vydalo 97 běžců (57 jednotlivců a 10 čtyřčlenných týmů). Výsledky jednotlivců lze najít zde, výsledky týmů jsou zde. Tři nejlepší ženy a tři nejlepší muži v každé věkové kategorii a tři nejlepší týmy si odnesly krásné medaile za naší chráněné dílny.

CI9A9350dobrobeh2019S menším zpožděním se nám v 15:30 podařilo odstartovat i poslední závod – army běh o délce 6,5 km, na které běžci museli překonat 14 překážek.  Na trasu se běžci vydali ve startovních vlnách po 20 v intervalu 3 minut. Celkem jich startem i cílem proběhlo 166 a víc než slova Vám řeknou fotografie z trati, které najdete v naší fotogalerii. Výsledky jednotlivců je možné najít zde, výsledky týmů zde.

Díky zaplacenému startovnému na běžecké i pěší trase jsme získali 102 900 Kč, zbylá částka z celkového výtěžku 140 tisíc Kč je z prodeje na místě. Všechny náklady na konání akce se nám podařilo uhradit z příspěvků našich partnerů z řad firem i institucí, takže celý výtěžek bude použit na podporu činnosti našeho dobrovolnického centra.

Naše dobrovolnické centrum vyhledává, školí a vede dobrovolníky z řad studentů, kteří následně pomáhají dětem a dospělým s mentálním a kombinovaným postižením. Služby našeho dobrovolnického centra jsou jednou z mnoha činností, kterou se snažíme nabídnout komplexní pomoc lidem s postižením i jejich rodinám. Dobrovolnická pomoc je v mnohém výjimečná, protože dobrovolníci pomáhají lidem s postižením tam, kde to profesionální sociální služby ani milující rodina nedokáží. Stávají se totiž pro ně prvními kamarády a díky nim mohou děti i dospělí s postižením trávit volný čas stejně, jako jejich zdraví vrstevníci. O tom, že se jim to daří Vás snad více, než dlouhý dopis přesvědčí následující krátké video z našeho dobrovolnického tábora:

Na rozdíl od sociálních služeb nemůžeme na činnost dobrovolnického centra žádat nárokové státní dotace. Díky tomu, že naše dobrovolnické programy jsou akreditované, daří se nám získávat dotaci od Ministerstva vnitra, tak však pokryje necelou 1/5 nákladů na provoz dobrovolnického centra. Zbylé finanční prostředky sháníme od našich dárců, z nadačních příspěvků a z výtěžků benefičních akcí.

Díky výtěžku třetího ročníku Dobroběhu mohou naši dobrovolníci pomáhat dětem i dospělým s mentálním a kombinovaným postižením dál!

Za finanční podporu třetího ročníku Dobroběhu děkujeme:

Poskytnutím věcných darů a služeb Dobrohěh podpořili:

Velký dík patří i všem, kdo nám s pořádáním Dobroběhu pomohli. Tradičně jsou to vojáci ze 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ z Tábora, bez jejichž pomoci si Dobroběh nedokážeme ani představit. Letos se k nim přidal ještě Sbor dobrovolných hasičů z Plané nad Lužnicí a Hasičský záchranný sbor Tábor. K tradičním partnerům Dobroběhu patří samozřejmě i Rozběháme Česko.

Poděkování si zaslouží i všichni dobrovolníci a zaměstnanci, kteří pomohli při pořádní běhu.

A ten největší dík putuje za všemi, kdo s námi o letos běželi a šli pro dobrou věc! Jen někteří z Vás si mohli stoupnout na bednu, pro nás jste ale vítězi všichni. Byli jste úžasní!

Děkujeme!